Насоси об'ємної дії. Переваги та недоліки.
Насоси поділяються за типами залежно від того, яким способом відбувається переміщення рідини. Виходячи з цього, існує два основних види. Це відцентрові насоси і насоси об'ємної дії. У першому випадку для переміщення рідини використовуються відцентрові сили. Як правило, подібні насоси застосовуються для того, щоб переміщувати однорідні рідини. На відміну від відцентрових, насоси об'ємного дії переміщують рідини шляхом примусового зміщення її частини з робочої камери в трубопровід. Це відбувається або через зміну обсягу робочої камери або шляхом переміщення механічним способом.
Насоси об'ємної дії бувають: роторними, шестеренними із зовнішнім і внутрішнім зчепленням шестерень, імпелерні, кулачкові, перистальтичні і гвинтові.
Розповімо докладніше про переваги і недоліки перерахованих вище насосів.
Роторний насос.
Це загальне найменування насосів, що використовують принцип примусового зміщення. Робочими органами для переміщення рідини служать ротори, кулачки або клини, гвинти, лопаті або інші подібні деталі, що знаходяться у фіксованому корпусі. Як правило, для роторного насоса не потрібно всмоктуючий і випускний клапан.
Насос шестеренного типу з зовнішнім зачепленням шестерень.
Це найбільш простий тип насоса, в якому застосовується принцип примусового зміщення, здійснюваний шляхом зміни обсягів в робочих порожнинах, що знаходяться в зачепленні шестерень з незалежними приводами. У цих насосів велика потужність і невисока ціна. При їх роботі рідина повинна змочувати матеріал робочої камери і шестерень. До його переваг відносяться потужність, можливість перекачування в'язкої і гарячої рідини, простота, низька вартість і можливість зміни напрямку подачі. До недоліків можна віднести відсутність самовсмоктування, неможливість роботи без змочування і зміна структури переміщуваної рідини.
Насос шестеренного типу з внутрішнім зачепленням шестерень.
Від попереднього варіанту він відрізняється тим, що ведена шестерня розташовується усередині ведучої і розташована на сталевому півмісяці. У даній конструкції набагато більший обсяг витіснення під час обертання шестерень через що з'являється всмоктуючий ефект при заповненій камері. Всі інші його переваги і недоліки ідентичні шестеренному насосу із зовнішнім зачепленням.
Імпелерний насос
Його конструкція являє собою робоче колесо, лопаті якого виконані з еластичного матеріалу і знаходиться всередині ексцентричного корпусу. Імпелерний насос є самовсмоктуючим і здатний переміщувати в'язкі рідини. Перевагами даного типу насосів є можливість підйому рідин до п'яти метрів, у тому числі і без змочування, простота конструкції і експлуатації, можливість зміни напрямку подачі. До недоліків відносяться неможливість тривалої роботи без змочування, обмеження температури і хімічного складу рідини, присутність зношуваних деталей.
Кулачковий насос
Принцип його роботи полягає в переміщенні рідини всередині робочої камери через обертання 2 незалежних роторів. Підвищена точність виготовлення корпуса насоса і роторів перешкоджає протитоку рідини. Перевагами кулачкового насоса є: можливість переміщення в'язких рідин з включеннями, стабільний потік на виході, відсутність робочих порожнин і деталей, що зношуються, низькі витрати при експлуатації, збереження структури рідини при переміщенні, стерильність, відсутність шуму і вібрації. До недоліків можна віднести лише його високу вартість.
Перистальтичний насос
Робочим органом у даного типу насосів служить гнучкий багатошаровий рукав з еластомеру. Вал, що обертається двигуном та на якому розташовані ролики, перетискає рукав, таким чином переміщує рідину. В даному типі насосів немає торцевих ущільнень, а сам насос не гріється в процесі роботи. Перевагами даного типу насосів є: можливість підйому рідин до дев'яти метрів (самовсмоктування), можливість зробити його дозуючим, можливість переміщувати абразивні та агресивні речовини, стійкий до відсутності змочування, простота конструкції та експлуатації. Недоліками є знос рукава, гідроудари (потрібен вільний хід) і висока вартість.
Гвинтовий насос
Він складається з металевого ротора, що знаходиться всередині виконаного з еластомеру статора. Переваги даного типу насоса аналогічні перевагам перистальтичного за вийнятком стійкості до відсутності змочування. До них можна додати тільки стабільний потік на виході.
Головним недоліком є знос статора.